Obowiązek podatkowy – zmiany od 1 lipca 2013 r.

biuro rachunkowe Wieliczka, Niepołomice, Kraków, Podgórze, Nowa Huta, Bieżanów, Kurdwanów

 

W roku 2013 przedsiębiorców czekają rewolucyjne zmiany w regulacjach związanych z VAT. Czy będą korzystne? Czas pokarze. Obecnie poprawki do ustawy są w fazie przygotowań, a zmiany szykują się od 1. lipca 2013, a częściowo od 1. stycznia 2013. Nasze biuro rachunkowe już szykuje się do rewolucyjnych zmian. Przestrzegamy klientów naszego biura przed zmianami i radzimy jak optymalizować podatki.

Obecnie zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli sprzedaż jest dokumentowana fakturą to obowiązek podatkowy związany jest z momentem wystawienia faktury, nie później jednak niż 7. dnia od  wydania towaru lub wykonania usługi.

W proponowanych zmianach:

Moment powstania obowiązku podatkowego nie będzie miał związku z momentem wystawienia faktury

istotny będzie moment wydania towaru lub wykonania usługi, zatem podatek stanie się wymagany w miesiącu lub kwartale  wydania towaru lub wykonania usługi. Dla wielu przedsiębiorców ww. poprawka jest niekorzystna. Często kwestia obowiązku podatkowego powstawała według umowy kupującego i sprzedającego, gdyż fakturę można wystawić do 7. dnia. Szczególnie miało to znaczenie w ostatnim tygodniu miesiąca, czy kwartału.

W projekcie zmian ustawy o VAT podatek będzie wymagalny w miesiącu wykonania usługi lub dostawy.

Otrzymanie części zapłaty

Jeżeli przed wykonaniem usługi lub   wydaniem towaru nastąpi częściowa zapłata. To obowiązek podatkowy powstaje a chwilą wpłaty. Zasada ta nie uległa zmianie, że każda otrzymana zaliczka rodzi  obowiązek podatkowy.

Podobne zasady ustanawiania  obowiązku podatkowego będą zachowane przypadku dostawy lokali i budynków.   Obowiązek podatkowy  nie będzie zatem uzależniony w żaden sposób od ustanowienia lub przekształcenia prawa do lokalu albo przeniesienia własności domu jednorodzinnego, jak jest obecnie.

 Dostawa mediów

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie upływu terminu płatności, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy

Według projektu powstanie obowiązku podatkowego przy dostawie mediów, zastosowanie zastosowana zasada, zgodnie z którą usługę, dla której, w związku z jej świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu rozliczeniowego, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznawać się będzie za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia jej świadczenia.

 Rozliczanie małych podatników -metoda kasowa

 Art. 21 ust. 1  pozwala na wybranie metody rozliczania podatku VAT małych podatników. Mały podatnik to podmiot, którego sprzedaż brutto w poprzednim roku podatkowym nie przekracza kwoty 1.200.000 euro (u podatników wynagradzanych prowizyjnie jest to prowizja stanowiąca równowartość 45.000 euro).  W metodzie kasowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zapłaty za towar lub usługę jednak nie później niż 90 dni licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zapłata częściowa rodzi obowiązek zapłaty w części opłaconej.

Projekt ustawy przewiduje jedynie zmiany w zakresie przywołań odpowiednich regulacji art. 21 ust. 6

 

Zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym, pomożemy w rozwikłaniu zawiłych przepisów podatkowych. Pracownicy naszego biura stanowią wykwalifikowana kadrę.

Biuro rachunkowe KeyTax

Strona główna

 

 

 

Kraków, Wieliczka, Niepołomice, Kraków Kurdwanów, Kraków  Podgórze, Krakó Nowa Huta,  Kraków Bieżanów, Kraków Kurdwanów

Odbiór dokumentów gratis!

 

 

 

 

 

Keytax Biuro rachunkowe Kraków, Wieliczka, Niepołomice, Nowa Huta, Podgórze, Bieżanów.
Usługi księgowe od 50 zł.


 

 

 

 

podatek będzie wymagalny w miesiącu wykonania usługi lub dostawy.

This entry was posted in Biuro rachunkowe, Biuro rachunkowe Kraków cennik, Biuro rachunkowe Kraków cennik, Biuro rachunkowe Niepołomice, Biuro rachunkowe Nowa Huta, biuro rachunkowe Wieliczka cennik, Faktura VAT, Koszty, Księgowość, Usługi księgowe, Usługi księgowe, VAT and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>