• Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – WDT, a VAT

    Posted on Wrzesień 26, 2012 by in Biuro rachunkowe, Biuro rachunkowe Kraków cennik, Biuro rachunkowe Kraków cennik, Biuro rachunkowe Niepołomice, Biuro rachunkowe Nowa Huta, biuro rachunkowe Wieliczka cennik, Faktura VAT, Księgowość, Usługi księgowe, Usługi księgowe, VAT

    Biuro rachunkowe Kraków Wieliczka Niepołomice Bieżanów Nowa Huta, Podgórze usługi księgowe biura rachunkowe cennik

     

    Czy Wewnątrzwspólnotowa Dostawa towarów jest zawsze opodatkowana zerowym VAT-em? Zasadniczo tak, ale muszą być spełnione pewne warunki. Jakie? Te warunki regulowane są w Ustawie o VAT i pokrótce przedstawione poniżej.

     

    Art. 42 Ustawy o VAT reguluje zasady opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Takie towary opodatkowane są preferencyjna stawką podatku VAT 0%. Jednak muszą być spełnione pewne warunki formalne oraz związane z dokumentacją. Szeroko warunki te są precyzowane w art. 42 ustawy o VAT.

    WDT opodatkowana jest preferencyjną stawką 0% podatku VAT jeżeli:

    • odbiorca towaru posiada ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, numer ten musi być zawarty na fakturze,
    • Na fakturze WDT musi być zawarty również  numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych sprzedającego  zgodnie w art. 97 ust. 10,
    • dostawca posiada  dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (np. list przewozowy)
    • dostawca posiada kopię faktury dokumentującej WDT
    • dostawca posiada specyfikację dostawy

     

    Jeżeli dostawca nie zgromadził ww. dokumentów, podatnik nie wykazuje tej dostawy w deklaracji za okres w którym powstał obowiązek podatkowy, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, jako dostawę na terytorium kraju.

     

    Otrzymanie przez podatnika  dowodu, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju dowodu,  terminie późniejszym niż obowiązek podatkowy upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej.

    Jeżeli wywóz towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest dokonywany bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa powyżej, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:

    1) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz nabywcy tych towarów;

    2) adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby lub miejsca zamieszkania nabywcy;

    3) określenie towarów i ich ilości;

    4) potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca,
    kraju;

    5) rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary lub numer lotu – w przypadku gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.

     

    KeyTax Biuro rachunkowe

    http://keytax.pl/ 

     

     

     

    najtańsze buro rachunkowe Wieliczka 

One Responseso far.

  1. KeyTax pisze:

    Zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym, na terenie Krakowa, Wieliczki i okolic. Chętnie Państwu doradzimy jak płacić mniejsze podatki i rozwiązać trudne zagadnienia prawno – podatkowe związane z funkcjonowaniem Państwa firmy.
    Biuro rachunkowe; http://www.keytax.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>