Rozliczenie podatku VAT od mediów

Biuro rachunkowe Kraków, Wieliczka, Niepołomice, Biuro rachunkowe Bieżanów, Nowa Huta

 

W ustawie o VAT zastosowano przypadek szczególny w odniesieniu do rozliczania mediów. Odnosi się to zarówno do powstania obowiązku podatkowego jak i możliwości odliczenia od podatku VAT naliczonego.

Przypadek szczególny rozliczania mediów w  ustawie o VAT dotyczy:

 • dostawy energii elektrycznej, cieplnej, chłodniczej
 • gazu przewodowego
 • świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiotelekomunikacyjnych,
 • usług w zakresie rozprowadzania wody,
 • gospodarki ściekami, wywozu i unieszkodliwiania odpadów,
 • zamiatania śmieci,
 • usuwania śniegu i pozostałych usług sanitarnych.

 

Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy mediów (wg. powyższego zestawienia) powstaje z chwilą upływu terminu płatności na fakturze VAT za media  (art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT)

 

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury, która dokumentuje nabycie mediów, na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności, w przypadku jeżeli na fakturze zawarta  jest informacja jakiego okresu dotyczy.  Termin odliczenia związany jest więc wyłącznie z terminem płatności określonym na fakturze.  Ustawa o VAT  art. 86 ust. 11 mówi również o tym,  jeżeli podatnik nie rozliczył VATu w ww. terminie, to może dokonać tegoż odliczenia w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. W związku z powyższym przy usługach powszechnych (tzw. mediach podatnik ma trzy okresy obrachunkowe na skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

 

 www.keytax.pl

Keytax biuro rachunkowe

Kraków, Wieliczka, Niepołomice, Nowa Huta, Bieżanów

This entry was posted in Biuro rachunkowe, Biuro rachunkowe Kraków cennik, Biuro rachunkowe Kraków cennik, Biuro rachunkowe Niepołomice, Biuro rachunkowe Nowa Huta, biuro rachunkowe Wieliczka cennik, Faktura VAT, Księgowość, Uncategorized, Usługi księgowe, Usługi księgowe, VAT and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Rozliczenie podatku VAT od mediów

 1. KeyTax says:

  Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem oferowanych przez nasze biuro rachunkowe usług księgowych.
  Przystępne ceny, wysoka jakość usług.

 2. KeyTax says:

  Zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym, na terenie Krakowa, Wieliczki i okolic. Chętnie Państwu doradzimy jak płacić mniejsze podatki i rozwiązać trudne zagadnienia prawno – podatkowe związane z funkcjonowaniem Państwa firmy.
  Biuro rachunkowe; http://www.keytax.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>