Od 1 lutego 2020 r. nowa preferencja w składkach ZUS

Zmiany zasad rozliczania składek ZUS od przychodów pozwolą płacić preferencyjne składki większej ilości przedsiębiorców. Nasze biuro rachunkowe zachęca do skorzystania z preferencji, księgowa przekaże informację o preferencyjnych składkach płatnych w marcu.

Mały ZUS Plus

Od 1 lutego 2020 r. warunkiem jaki musi spełnić przedsiębiorca, aby skorzystać z małego ZUS jest osiągnięcie w poprzednim roku kalendarzowym przychodu nie wyższego niż 120 tys. zł. Zgłoszenie do małego ZUS plus musi nastąpić do końca lutego lub do ostatniego dnia miesiąca, w którym rozpoczęto/wznowiono działalność gospodarczą. Terminem w bieżącym roku jest 02.03.2020 r.

Okres korzystania z małego ZUS, to w dalszym ciągu pozostaje ograniczony do 36 miesięcy

Mały ZUS 2020 przewiduje jednak ważną zmianę w wyliczeniach – jeśli składki społeczne były w ciągu roku zaliczane do kosztów, wówczas dochód powinien zostać powiększony o ich wartość.

Podstawa wymiaru składek nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowych ani wyższa od 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy. To oznacza, że z ulgi skorzystają przedsiębiorcy, których miesięczny dochód kształtuje się na poziomie około 6 tys. zł.

Pytania i odpowiedzi dotyczące Małego ZUS Plus dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów

 

 

 

 

 

This entry was posted in Biuro rachunkowe, Biuro rachunkowe Kraków cennik, ZUS and tagged , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>