Wydatki na obiad z kontrahentem, a koszty uzyskania przychodu

Biuro rachunkowe Kraków,  usługi księgowe Kraków, Nowa Huta, Podgórze, Bieżanów
Biuro rachunkowe Wieliczka 

 Koszty reprezentacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z  art. 23 ust. 1 pkt 23 updof i art. 16 ust. 1 pkt 28  updop. Wyszczególnione jest w ww. aktach prawnych wydatki na reprezentację w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Wiele kontrowersji, w związku z tym również zapytań ze strony klientów budzi ten zapis, stąd ciągłe zapytania do specjalistów naszego biura rachunkowego. Nigdzie bowiem nie jest zdefiniowany termin „reprezentacja”.   Do niedawna w interpretacjach fiskusa, orzecznictwie, jak i w praktyce, akceptowany był pogląd, że skoro pojęcie reprezentacji nie zostało zdefiniowane w ustawach podatkowych, to należy posiłkować się definicją słownikową. Jednak kojne orzecznictwa sądowe wykazują, iż  konieczne jest odstąpienie od słownikowego znaczenia słowa „reprezentacja”.

Kolejne orzecznictwa sądowe są niestety niekorzystne dla podatnika i przedsiębiorcy. Wskazującą, że dla oceny wydatków o charakterze reprezentacyjnym nie ma znaczenia, czy wydatkom można przypisać cechy okazałości i wystawności. Takie podejście sądów administracyjnych może utrącić możliwość zaliczania drobnych wydatków na poczęstunek kontrahentów, zarówno odbywający się w siedzibie firmy, jak i poza nią, do kosztów podatkowych.

KeyTax

http://keytax.pl/

Biuro Rachunkowe

Kraków, Wieliczka

Zapraszamy do współpracy,  komentowania i zadawania pytań

Nasze biuro rachunkowe oferuje kompleksową obsługę księgową firm i osób fizycznych

 

 

 

Biuro rachunkowe Wieliczka

This entry was posted in Biuro rachunkowe Kraków cennik, Biuro rachunkowe Kraków cennik, Biuro rachunkowe Niepołomice, biuro rachunkowe Wieliczka cennik, Usługi księgowe and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>