Faktury do paragonów – rewolucyjne zmiany od 01.01.2020 r.

Faktury do paragonów – rewolucyjne zmiany od 01.01.2020 r.

Wszystko wskazuje na fakt, iż dawno zapowiadana zmiana możliwość wystawienia faktury VAT do paragonu, na którym zamieszczony jest numer NIP nabywcy wejdzie w życie.

4 lipca 2019 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą VAT, która zmienia m.in. zasady wystawiania faktur do paragonów. Będzie to możliwe wyłącznie w przypadku, gdy paragon będzie zawierał NIP nabywcy, który dokonuje zakupów jako przedsiębiorca. Za złamanie tego obowiązku grożą sankcje. Przewidziano je zarówno dla sprzedawcy, jak i dla kupującego, gdy odliczy on VAT z takiej faktury. Będzie im można ustalić dodatkowe zobowiązanie w wysokości 100% VAT wykazanego na fakturze. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Podatnik powinien od razu zgłosić fakt zawarcia NIP na fakturze.

Tylko na podstawie paragonu z numerem NIP będzie można wystawić fakturę.

Ważne: 

W sytuacji, gdy podatnik dokonujący sprzedaży nie będzie miał technicznej możliwości wpisania numeru identyfikującego na paragonie, nabywca powinien zadeklarować w momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar lub usługę, jako podatnik – w takiej sytuacji sprzedawca nie powinien rejestrować zakupu na kasie rejestrującej, tylko powinien od razu wystawić fakturę. 

Obowiązku podawania NIP-u nabywcy na paragonie nie będą mieli podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0).

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie obowiązku zamieszczania numeru NIP na paragonie, jednak do takiego paragonu nie można będzie wystawić faktury na przedsiębiorcę lub firmę.

Procedura zgodnie z którą nabywca, który w związku z prowadzoną działalnością chce otrzymać fakturę, powinien poinformować o tym sprzedawcę w momencie dokonywania zakupów, tak żeby sprzedawca nie zarejestrował sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, tylko wystawił fakturę, jest w pełnej zgodzie z przepisami ustawy o VAT, w szczególności z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika jasno, że za pomocą kas rejestrujących ewidencjonuje się wyłącznie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Brzmienie nowych przepisów

Ustawodawca zaproponował, że w art. 106b dodaje się ust. 5–7 w brzmieniu:

„5. W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej potwierdzonej paragonem fiskalnym, fakturę na rzecz podatnika podatku lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

6. W przypadku stwierdzenia, że podatnik wystawił fakturę z naruszeniem ust. 5, organ podatkowy ustala temu podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.

7. Przepisów ust. 5 i 6 nie stosuje się do podatników świadczących usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0).”

„Art. 109a. W przypadku ujęcia w ewidencji przez podatnika, o którym mowa w art. 109 ust. 3, wystawionej dla niego faktury dotyczącej sprzedaży potwierdzonej paragonem, który nie zawiera numeru, za pomocą którego jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku, organ podatkowy ustala temu podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się”.

 

15 lipca 2019 Ustawę przekazano Prezydentowi do podpisu
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw
 
 
 
 
Licencjonowane biuro rachunkowe
 

 

This entry was posted in Biuro rachunkowe, Biuro rachunkowe Kraków cennik, Faktura VAT, kasy fiskalne, Księgowość, paragony do faktur VAT, Uncategorized, Usługi księgowe, Usługi księgowe, VAT and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>